مدير كل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيما از برگزاري همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه با مشاركت بيش از ۲۰ نهاد حوزوي و رسانه اي در سال جاري خبر داد

 • محمد حسين ظريفيان مديركل پژوهش‌هاي اسلامي سازمان صدا و سيما در نشست خبري با حضور اهالي رسانه كه در تالار انديشه اين اداره ‌كل و در آغاز هفته هنر انقلاب اسلامي برگزار شد عنوان كرد: هفته هنر انقلاب اسلامي كه با نام، ياد و انديشه شهيد سيد مرتضي آويني پيوند خورده فرصت مغتنمي براي گرامي‌داشت و فهم عالمانه هنر متعهدِ انقلابي، بازخواني كارنامه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در اين عرصه و شناخت فرصت‌ها و چاره‌جويي براي چالش‌هاست.

  وي افزود: نقشي كه شهيد آويني براي هنرمند متعهد قائل است، خزانه‌داري غيب است و معتقد است كه سينه هنرمند بايد قابليت نزول ملائكه را داشته باشد چرا كه واسطه الهام است و از آسمانيان مي گيرد و بر زمينيان مي‌بخشد. مديركل پژوهش‌هاي اسلامي سازمان صدا و سيما تصريح كرد: دنياي امروز بيش از هر زمان ديگري نيازمند هنر متعهد است و بخشي از  كاستي‌هاي امروز بشر محصول فقدان نگاه الهي، تعالي‌بخش و متعهدانه به هنر، فرهنگ و رسانه است.
  ظريفيان در ادامه با اشاره به فعاليت‌هاي اداره‌ كل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيما خاطرنشان كرد: اين اداره‌كل در طول 24 سال فعاليت خود تلاش كرده است در مسير بهره‌مند سازي رسانه از هنر متعهد انقلابي قدم بردارد.
  مديركل پژوهش‌هاي اسلامي سازمان صدا و سيما اضافه كرد: بيش از 750 عنوان كتاب در حوزه پژوهش‌هاي بنيادي و كاربردي، 1200 شماره نشريه و همچنين مشاوره در نگارش فيلمنامه و مشاوره در توليد فيلم و سريال و توليد نرم افزارهاي گوناگون بخشي از فعاليت‌هاي اين مجموعه است.
  وي ادامه داد: 120 هزار دقيقه توليد فيلم از 360 شخصيت ديني و انقلابي و مفاخر و بزرگان حوزه‌هاي علميه و همچنين معرفي 1200 كارشناس حوزه علوم انساني و اسلامي به شبكه‌هاي مختلف از ديگر دستاوردهاي اين مركز است.
  محمد حسين ظريفيان تأكيد كرد: از آنجا كه ماموريت اساسي اين مجموعه، پژوهش ديني در ساحت رسانه است از سال 96 تمركز فراواني بر حوزه پژوهش كرده‌ايم و در حال حاضر 86 پروژه پژوهشي در حال اجرا داريم و 38 پروژه ديگر نيز بر اساس گفتمان‌هاي اساسي نظام، منظومه محتوايي سازمان و نيازهاي حوزه پيام در سال جاري آغاز شده است.

   وي در ادامه برگزاري "همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه" با مشاركت بيش از 20 نهاد حوزوي، دانشگاهي و رسانه اي را يكي از مهم‌ترين برنامه هاي اين مركز در سال جاري اعلام كرد و افزود: در اين همايش علمي به دنبال هم افزايي ظرفيت‌هاي سازمان و نهادهاي همكار براي جبران فقدان دانش نظري در ساحت اخلاق و رسانه و دستيابي صاحبنظران علمي و رسانه اي به راهبردها و راهكارهاي اساسي در اين حوزه هستيم.

  مديركل پژوهش‌هاي اسلامي سازمان صدا و سيما در تشريح برنامه‌هاي اين اداره‌كل براي گرامي‌داشت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، انتشار ويژه‌نامه مناسبتي “اشارات ايام” با اين موضوع و كتاب “كارشناسان معارف انقلاب اسلامي” با هدف معرفي كارشناسان خبره اين حوزه به شبكه‌ها را از فعاليت‌هاي انجام شده عنوان و افزود: شش پژوهش در قالب كتاب، دو پژوهش برنامه‌اي، سه مستند و برگزاري سلسله نشست‌هاي  “انقلاب اسلامي؛ دستاوردها،  تجارب و رهيافت هاي رسانه‌اي” از جمله برنامه‌هاي اين اداره‌كل براي اين مناسبت ويژه است.

  ظريفيان در پايان با اشاره به اهتمام اين اداره‌ كل به گفتمان‌هاي رسمي نظام از جمله راهبرد اقتصاد مقاومتي، انتشار ويراست نخست كتاب “ساخت ايران” ويژه شعار سال 1397 تنها هفت روز پس از اعلام آن توسط رهبر معظم انقلاب و ارسال آن براي بهره‌برداري شبكه‌هاي سيما و صدا را اولين اقدام اداره‌ كل در سال جديد برشمرد و تدوين دستينه‌هاي فقهي رسانه، موضوع شناسي فقهي در شوراي جديد التاسيس فقهي رسانه، انتشار دو فصلنامه “دين و فضاي مجازي” و “سبك زندگي اسلامي و رسانه”، مجموعه فصلي “ايده‌ها؛ دستينه‌اي براي برنامه سازان و پژوهشگران”،  مجموعه روند پژوهي شبهات ضد ديني در رسانه، مجموعه سوال‌ها و ايده‌هاي سبك زندگي، اپليكيشن‌هاي موضوعي از جمله در حوزه مناسبت‌ها، راه‌اندازي كتابخانه الكترونيك دين و رسانه، تربيت نسل جديد كارشناسان ديني رسانه و مشاوران فيلمنامه و مشاوران توليد از ميان فضلاي حوزوي، توسعه آرشيو گنجينه فرزانگان و كارشناسان علوم اسلامي و انساني، راه‌اندازي باشگاه پژوهشگران دين و رسانه و پرتال جامع دين و رسانه را به‌عنوان برخي از برنامه‌هاي جديد اين مركز پژوهشي رسانه‌اي در سال 97 اعلام كرد.

   گفتني است در اين نشست از ده كتاب و يك فصلنامه علمي تخصصي جديد اداره‌كل پژوهش‌هاي اسلامي سازمان صدا و سيما رونمايي شد.

  علاقمندان مي توانند براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه "همايش اخلاق و رسانه"  به وبسايت آن به آدرس  www.scem.irc.ir   مراجعه نمايند.
   

  اخبار