كتاب "ايده ها؛ دستينه اي براي برنامه سازان (جلد اول)" منتشر شد
 • تبيين و توجه به مناسبت‏هاي ديني با درونمايه برگرفته از معارف الهي و فرهنگ اسلامي، در ذات خود علاوه بر تعظيم شعائر مذهبي و ارزش‏هايي همچون عزت ملي، وحدت ملي و روح مشاركت‎جويي، مي‏تواند عاملي براي ايجاد دلبستگي بيشتر مردم به آموزه‏هاي ديني و آرمان‏هاي ناب اسلامي باشد. اهميت اين موضوع، اداره كل پژوهش‏هاي اسلامي رسانه را بر آن داشت تا با تدوين مجموعه‎اي با عنوان "ايده ها" در چهار جلد، علاوه بر معرفي آثار متناسب با مناسبت‏هاي مذهبي كه در اداره كل منتشر شده است، به معرفي محورها، موضوع‎ها و ايده‏هاي پيشنهادي براي گروه‏هاي مختلف برنامه‎ساز در رسانه ملي بپردازد. لازم به ذكر است در طراحي اين كتاب سعي شده برخي از مهم‏ترين دغدغه‏هاي برنامه‏سازان در حوزه انقلاب اسلامي، تاريخ و مناسبت‏ها مورد توجه قرار گيرد كه در ذيل به آنها اشاره مي‏شود:
    - درج دقيق تاريخ و مناسبت‏هاي شمسي، قمري و ميلادي با استفاده از منابع معتبر و با آخرين اطلاعات -جمع‏آوري شده از مركز تقويم ژئوفيزيك دانشگاه تهران (مصوبه شوراي فرهنگ عمومي)
  -  معرفي آيات و روايت‎هاي متناسب با مناسبت روز
  - معرفي كتاب، نشريه و ويژه‏نامه‏هاي متناسب با مناسبت‏هاي مهم ملي و مذهبي
     - معرفي موضوع‎ها و ايده‏هاي پيشنهادي مناسبت‏هاي مذهبي براي گروه‏هاي مختلف برنامه‎ساز با هدف -جلوگيري از تكراري شدن مباحث كارشناسي در شبكه‏ها در ايام منتسب به حضرات معصومين.
  -مهم ترين مناسبتهاي شمسي و قمري در جلد اول اين مجموعه كه در زمستان 1396 منتشر شده است؛ عبارتنداز: مناسبت هاي ماه رجب،شعبان، رمضان،روز جمهوري اسلامي، شهادت شهيد سيد مرتضي آويني، روز جوان، هفته بزرگداشت معلم، رحلت امام خميني (ره)، شب هاي قدر، روز قدس و عيد سعيد فطر.
  يكي از ويژگي هاي اين كتاب، تقسم بندي موضوعات پيشنهادي و ايده هاي برنامه سازي با توجه به رويكرد اختصاصي شبكه هاست.براي همين سعي شده است به شاخص هاي مهم برنامه سازي در حوزه مخاطب و گروه هاي برنامه ساز توجه عميق و ويژه اي شود تا مناسب با ماموريت گروه هاي برنامه ساز و مخاطبان آن محورهاي مهم توليد و تدوين شود.
  اميد است اين تلاش كوچك علاوه بر تامين نيازهاي برنامه سازان رسانه ملي گامي براي حركتي جدي و موثر در حوزه توليد برنامه باشد.

  اخبار