كتاب:ادب حضور ويژه نامه آداب مهماني زيارت اربعين منتشر شد


 • «زائر لكم عائذبكم لائذ لقبوركم» به زيارت شما شتافته و به قبور و مرقدهاي مطهر شما پناه آورده‌ام.

  همواره آيين‌ها و اديان مختلف با هدف همبستگي ميان پيروان و هويت‏بخشي به جريان اجتماعي خود، ايامي را در سال مشخص و پيروان خويش را ملزم به شركت در اين اجتماعات مي‌كنند.يكي از آثار اين‏گونه تجمعات، نمود جهاني و به‏نوعي تبليغ جريان اجتماعي است كه معمولاً در جامعه جهاني اثرگذار است.به فرموده مقام معظم رهبري، خلأ وجود اجتماعي عظيم و بين‏ المللي در ميان شيعيان را حضور ميليوني در ايام اربعين پر مي‌كند.كربلا مي‌تواند«نماد» تبلور وحدت وبيعت با امام باشد كه «نمود»ي جهاني خواهد داشت.

  پياده‌روي در مراسم اربعين توفيقي عظيم و وصف‏ ناپذير است كه براي بهره‌وري بيشتر از اين سفر معنوي لازم است تا زائران آدابي را رعايت كنند.بي‏شك، مراسم باعظمتي مثل پياده‌روي اربعين كه به‏صورت خودجوش و مردمي صورت گرفته و مي‌گيرد، در كنار نقاط قوت و ارزشمند آن، آسيب‌هايي هم داردكه بايد براي رفع آنها، فكري كرد و طرحي در‌انداخت.

  سفر اربعين در پيش است و قرار است چند روزي در كشور دوست و برادر مهمان باشيم و از پذيرايي آنان بهره‌مند،اما هر مهماني، آدابي دارد كه اگر آن آداب رعايت نشود هم خود آسيب مي‌بينيم و هم صاحب‏خانه آزرده‏خاطر خواهد شد.

  اداره‏ كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه با درك اهميت اين موضوع، در آستانه  افتتاح راديو اربعين  اقدام به چاپ اين مجموعه كرده است كه هدف اصلي آن تبيين آداب زيارت اربعين به‏ ويژه آداب مهماني در اين سفر نوراني است.

  در اين كتاب مي خوانيم:

  عطر زيارت ...محورهاي زيارت اربعين، توصيه هاي بزرگان درباره بايدها و نبايدهاي پياده روي اربعين، آداب مهماني و....مهم ترين سرفصل هاي اين كتابچه است. اميد است اين اثر ره‏توشه‌اي مناسب براي زائران سفر اربعين باشد.

   

  اخبار