حضرت آيت‌الله مصباح يزدي: رسانه درباره اخلاق به جامعه تلنگر بزند
 • حضرت آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به كمبودهايي كه در عرصه فرهنگ وجود دارد گفت: اين كمبودها در زمينه اخلاق پررنگ‌تر است و رسانه بايد درباره آن به جامعه تلنگر بزند و حركتي انجام دهد
  به گزارش ستاد خبري اولين همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه، حضرت آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) صبح امروز در ديدار با كميته برگزاري همايش اخلاق و رسانه كه در مؤسسه امام خميني (ره) برگزار شد با ابراز اميدواري از كاربردي شدن فعاليت‌هاي انجام شده در اين همايش گفت: در هر صحنه‌اي شاهد پيشرفت‌هاي انقلاب اسلامي بوده‌ايم، اما جا دارد كساني كه دغدغه انجام وظايف، پيشرفت كشور و كسب رضاي الهي دارند، گاه گاهي از فعاليت‌هاي خود حسابرسي كنند كه اكنون در چه نسبتي با آنچه مي‌خواستند به دست آورند هستند. نقاط قوت را شكر و كمبودها را شناسايي، اولويت‌بندي و علت‌سنجي كنند و تعيين كنند كه براي آينده چه كاري بايد انجام داد.
  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) پيشرفت‌هاي تكنولوژيك، صنعتي، نظامي و مديريتي را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: در عرصه‌هاي معنوي و اخلاقي پيشرفت كمي داشته‌ايم؛ حتي ممكن است افرادي با يادآوري روحيات اوايل انقلاب ادعا كنند در بعضي زوايا علاوه بر اينكه پيشرفتي نداشتيم، تنزل هم كرده‌ايم.
  وي ادامه داد: كمبودهاي اخلاقي در يك خط نيست كه پس از پيمودن چهار پله به نتيجه برسيم؛ عرصه‌هاي هم عرض در اين زمينه وجود دارد؛ شايد هيچ كدام به هم ربطي نداشته باشند و چند نوع كار متفاوت باشد اما يك جهت كمبود اين است كه دستگاه‌هاي تبليغاتي كشور از وزارت ارشاد تا صدا و سيما و بخش‌هاي مختلف دانشگاهي افرادي را دارد كه وظيفه حل مسائل اخلاقي جامعه را به عهده دارند كه اگر خودشان مبتلا باشند انتظار خاصي نمي‌توان داشت؛ اين پزشكان تعريف بيماري و صحت آن را جابجا مي‌بينند.
  حضرت آيت‌الله مصباح يزدي افزود: گاهي اوقات قصد داريم كه خدمت كنيم اما وقتي جاي خدمت و خيانت را جابجا تشخيص دهيم، كارهايي مي‌‌كنيم كه ضد خدمت است؛ شايد يك درصد از افراد اينچنين باشند اما براي حل اين مسأله ابتدا بايد از خود شروع كنيم و ببينيم كه كاري كه انجام مي‌دهيم درست است يا نه؟ معني اخلاق را درست فهميده‌ايم يا اگر مشترك لفظي است، به چه معنا به كار مي‌بريم؟ اخلاق يعني لبخند زدن هرچند براي فريب دادن يا رعايت عدالت و مساوات يا تغيير در رفتار اجتماعي، يا تغيير در ارزش‌ها يا تغيير در باورها؟ تا باورها تغيير نكند ارزش‌ها تغيير نمي‌كند، تا ارزش‌ها تغيير نكند رفتارها عوض نمي‌شود.
  وي ابراز داشت: انجام تكاليف براي دريافت دستمزد نوعي پرداختن به كار است اما بهتر است بگرديم و زمينه كار پيدا كنيم تا بتوانيم تكليف خود را انجام دهيم و حتي اگر لازم شد نه تنها طمع به درآمد بيشتر نداشته باشيم بلكه از خود هزينه كنيم.
  حضرت آيت‌الله مصباح يزدي با ورود به بحث تعريف اخلاق و رسانه ابراز داشت: تعريف ما از اخلاق در اخلاق رسانه‌اي يا رسانه اخلاقي بايد مشخص شود؛ بنده بعد از هفتاد سال طلبگي تعريف روشني از اخلاق ندارم هرچند از روزهاي اول به اخلاق توجه داشتم؛ مسأله نسبت اخلاق و فقه در مجلسي با حضوربعضي از بزرگاني كه جزو درجات اول حوزه بودند مطرح شد اما پاسخ مشخصي به دست نيامد.
  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) افزود: در حوزه‌هاي علميه فقه، مقدمات و مقارنات آن وجود دارد؛ حال اگر اخلاق در باب ديگري بحث مي‌شود آن باب كجاست؟ كجا بايد به آن دست يافت؟ ارتباط اخلاق با باورها و اعتقادات مذهبي ما چيست؟
  وي با اشاره به اينكه دين سه بخش عقايد، اخلاق و احكام دارد پرسيد: آيا بين اين‌ها ارتباطي هست؟ يا ديوار حاجب مشخصي دارند؟ اگر در دين خود جايگاه دين را مشخص كرديم، اين اخلاق به فرهنگ ما وارد مي‌شود، بعد بايد نسبت آن اخلاق را در فرهنگ دنيا بسنجيم. آن‌ها كه به خدا معتقد نيستند اخلاق را چگونه مي‌بينند و بين اين اخلاق و آن اخلاق چه نسبتي وجود دارد؟
  حضرت آيت‌الله مصباح يزدي با ابراز تأسف از اينكه بعد از چهل سال حتي سئوالات مبحث اخلاق تدوين نشده است تصريح كرد: گفتن و شنيدن اين نقاط ضعف خيلي تلخ و سخت است؛ معمولاً حوصله پرداختن به اين را ندارند، چون براي آن اهميتي قائل نيستند؛ با توجه به انما بعثت لمكارم الاخلاق، بايد اعتراف كنيم كه ما خيلي از اهداف دين و انقلابي كه به خاطر ارزش‌هاي ديني واقع شده است دور هستيم.
  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) ابراز داشت: اينجاست كه پاسخ ناهماهنگي رفتار برخي از مسئولان با موازين اخلاقي را مي‌يابيم؛ برخي از مسئولان اين انقلاب را با يك انقلاب دموكراتيك در كشور ديگري مشابه مي‌بينند؛ هر دو را يك تحول سياسي يا رفتن و آمدن دو رژيم مي‌دانند كه قانون اساسي اين‌ها هم عوض شده است؛ هرچند برخي دوست ندارند كه اسمي از اسلام ببرند و وقتي مجبور مي‌شوند مي‌گويند ارزش‌هاي ملي، ارزش‌هاي بومي تا باز هم اسمي از اسلام نبرند.
  وي مشكلات به وجود آمده را به دليل بيمار بودن پزشكان دانست و تصريح كرد: ما بايد دغدغه داشته باشيم، مايه بگذاريم، هزينه كنيم و جان بدهيم تا به نتيجه برسيم؛ فقط مي‌گوييم اخلاق بايد خوب باشد، حال اخلاق به چه معنا است؟
  حضرت آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به اينكه بسياري از مردم اخلاق را جداي از دين مي‌دانند تصريح كرد: برخي فكر مي‌كنند كه اخلاق يعني همه با هم مهربان باشند و به هم احترام بگذارند؛ بايد ببينيم كه اين اخلاق با عقايد، احكام شرع، فقه، سياست و حكومت چه ارتباطي دارد؛ كمبود ما در اين زمينه بيش از كمبودهاي ما در عرصه‌هاي ديگر است و اين در حالي است كه از دين و رهبري پيروي مي‌كنيم كه گفت انما بعثت لاتمم مكارم الاخلاق.
  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در طرح پيشنهاد خود براي معالجه مريضي اخلاقي جامعه ابراز داشت: با ترجمه آثار كانت و مانند او تدريس آن در دانشگاه به جايي نخواهيم رسيد؛ نقش رسانه در اينجا تعيين كننده است؛ يك رسانه صالح با ادبيات مناسب احترام، تشويق، دلسوزي يا نوازش بايد به مردم بفهماند كه اين كمبودها را داريم؛ اگر ضعف اخلاقي خود را قبول كنيم در پي علاج آن خواهيم بود و به نتيجه خواهيم رسيد. 
  وي يكي از بهترين راه‌هاي آشنايي مردم با معني اخلاق، كمبودها و راهكارهاي آن را برنامه‌هاي صدا و سيما ارزيابي و تصريح كرد: ما بايد از افرادي كه سالم‌تر هستند بخواهيم تا راهي پيدا كنند؛ راه ما نمي‌تواند فلان كشور و انديشمند غربي يا حزب و گروه باشد؛ كار با آگاه كردن مردم متناسب با فهم، فرهنگ و شرايط زندگي، بعلاوه ارائه برنامه‌اي كه از كجا شروع كنيم و به كجا برسيم درست مي‌شود. 
  حضرت آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به ابداع فلسفه اخلاق به وسيله شهيد مطهري ابراز داشت: قبل از شهيد مطهري فلسفه اخلاق در كشور ما مفهوم نداشت؛ او نخستين كسي بود كه اين واژه را به كار برد، سخنراني كرد و جزوه‌اي نوشت؛ اما بعد از او كار بسيار اندكي در اين زمينه انجام شد؛ دستگاه مسأله‌اي بايد درباره اخلاق به جامعه تلنگر بزند و شك ايجاد كند؛ بايد فكر كنيد و حركتي انجام دهيد وگرنه دنيا و آخرت تباه خواهد شد. 
  در ابتداي اين نشست دكتر محمد‌حسين ظريفيان دبير همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه، با بيان تاريخچه‌اي از فعاليت‌هاي صورت گرفته درباره دين و رسانه يا رسانه و سكولاريسم در جهان گفت: همايش پيش رو به دنبال اين است كه با مبناي اسلامي به اخلاق رسانه‌اي بپردازد.
  دبير همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه همايش اخلاق و رسانه را اولين قدم براي رسيدن به نتايج قابل اعتنا به دانش نظري و منشور اخلاقي اخلاق و رسانه توصيف كرد و افزود: پنجاه مجموعه همكار رسانه‌اي، حوزوي و دانشگاهي به ما در اين مسير كمك مي‌كنند؛ همكاري مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني و آقايان دكتر شريفي و دكتر شرف الدين بسيار كمك كار ما بوده‌اند.
  وي با اشاره به سه مبحث فلسفه اخلاق و رسانه، رسانه اخلاقي و اخلاق رسانه‌اي تصريح كرد: صدا و سيما در تصوير، فضاي مجازي و نشر مكتوب پر مسأله است و مسائل اخلاقي هم روز به روز پيچيده‌تر مي‌شود و بخشي از آن‌ها به اخلاق رسانه‌اي باز مي‌گردد و مسأله‌اي مربوط به حرفه‌هاي رسانه است.
  دكتر ظريفيان نشست‌هاي علمي برگزار شده در مركز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما و مراكز ديگر را محفلي براي بررسي دقيق‌تر مقالات ارائه به همايش اخلاق و رسانه توصيف كرد و گفت: از سوي ديگر در اخلاق حرفه‌اي چهار جلسه در تهران با حرفه‌هاي رسانه‌اي برگزار شد كه جلسات مفيدي بود.
  دبير همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه از سخنراني آيت‌الله اعرافي و رياست سازمان صدا و سيما در افتتاحيه همايش اخلاق و رسانه خبر داد و ابراز داشت: همايش اخلاق و رسانه كماكان ادامه خواهد داشت و در اين مبحث فعاليت‌هاي متفاوتي صورت خواهد گرفت تا به نتيجه مطلوب دست يابيم.
  لازم به ذكر است  اولين همايش علمي پژوهشي اخلاق و رسانه روز چهارشنبه 21 آذرماه 97 در مركز همايش‌هاي بين‌المللي سازمان صداوسيما به همت اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي صداوسيما و با مشاركت بيش از چهل نهاد عاليِ حوزوي، دانشگاهي و رسانه‌اي برگزار خواهد شد.  اخبار