استاد دانشگاه برزيل: ايران در رسانه هاي برزيل تحت تاثير رسانه هاي آمريكايي بازنمايي مي شود
 •  

  به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيما، نشست تخصصي «بازتاب وضعيت زن ايراني در رسانه هاي خارجي» با سخنراني دو مهمان از كشور برزيل؛ خانم «ويكتوريا دِسيلوا» استاد دانشگاه، متخصص رسانه و كارشناس شبكه تلويزيوني TV Cultural و خانم «ليليان براسيليرو»كارشناس رسانه، با حضور جمعي از پژوهشگران، كارشناسان و مديران رسانه در تالار انديشه اين اداره كل برگزار شد.
   خانم دسيلوا در ابتدا هدف از حضور خود در ايران را آشنايي بيشتر از وضعيت زنان ايراني بيان كرد و گفت: آنچه كه از واقعيات جامعه ايران ديدم بر خلاف تصورات من و متفاوت با آنچه بود كه از رسانه هاي جمعي دريافت كرده بودم و مطمئنا در بازگشت به كشور برزيل اين واقعيات را به رسانه ها و دانشجوهاي كشورم انتقال خواهم داد.
  اين كارشناس رسانه برزيلي با ابراز خشنودي از شناخت فرهنگ، دين و هنر ايرانيان در اين سفر اظهار داشت: فعالان رسانه اي در برزيل اطلاعات چنداني از واقعيات جامعه ايراني ندارند و اغلب اطلاعات و اخبار خود در اين زمينه را از رسانه هاي بين المللي كه تحت تاثير نفوذ آمريكا است مي گيرند كه اين باعث دريافت اطلاعات غير واقع از ايران و عدم شناخت كافي آن ها از مردم ايران مي شود.
  كارشناس شبكه تلويزيوني TV Culturalدر ادامه اظهاراتش بيان داشت: در حال حاضر تعامل بين رسانه هاي ايران و برزيل در سطح مطلوبي نيست و با وجود خبرنگاراني از كشور برزيل در خاورميانه، حضور
  خبرنگاران برزيلي در كشور ايران كم رنگ است و اهالي رسانه در برزيل براي دستيابي به اخبار كشور ايران ناچارند به رسانه هاي تحت نفوذ آمريكا و خبرگزاري هاي غربي مراجعه كنند.
  وي مشاهدات خود از وضعيت زن مسلمان ايراني را متفاوت از تصورات پيشين خود دانست و افزود: بر خلاف آنچه كه در رسانه هاي غربي گفته مي شود، زن ايراني در روابط اجتماعي خود هيچگونه محدوديتي ندارد و آزادانه و بدون تبعيض از امكانات اجتماعي بهره مند است.
  اين استاد دانشگاه و كارشناس رسانه برزيل با اشاره به پژوهش هايي كه در زمينه بازتاب اخبار ايران در رسانه هاي غربي و رسانه هاي وابسته انجام داده است گفت: درصد بالايي از محتواي اخبار اين رسانه ها در باره ايران، مربوط به جنگ و جهاد و موضوع تروريسم مي شود. در حالي كه اكنون با مشاهده ايران متوجه شدم هيچ جنگ و خونريزي و خشونتي وجود ندارد و مردم با صلح و صفا و آرامش در حال گذران زندگي هستند.

   

  اخبار