رسانه تنها سلاحي است كه مي توان با آن به صورت شبانه روزي تيراندازي كرد/ نقش پر رنگ العربيه و الجزيره در بحران آفريني در سوريه غيرقابل انكار است
 •  

  يه گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي سازمان صدا و سيماحسن  شمشادي در  نشست "جنگ روايت ها در جبهه مقاومت"  كه  به همت خانه دين و رسانه اداره كل پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما در تالار انديشه اين مركز برگزار شد، با اشاره به انگيزه تهيه مستند"نبردپنهان" و عوامل پيدا و پنهان در شكل گيري بحران سوريه گفت: در اين مستند و ساير مستندهايي كه از حوادث سوريه ساخته شده است تلاش كرده ايم كه  به شبهه اي پاسخ دهيم  و در مستند"نبرد پنهان" نيز تلاش داشته ايم به مخاطب نشان دهيم كه شيعه و سني و علوي و مسيحي و ساير اديان و فرق همه با هم و در كنار هم در قالب ارتش سوريه در برابر جبهه نظام سلطه و تكفير مقاومت كردند.

   حسن شمشادي بيان داشت: جنگ سوريه پيش از آن كه نبرد نظامي باشد، نبرد رسانه‌اي بود و دشمنان جريان مقاومت از اين ابزار رسانه اي نهايت استفاده را در جهت اهداف خود كردند.

    وي افزود: براي ساخت چنين مستندهايي لازم نيست حتما امكانات وسيع و پول فراواني در اختيار داشت بلكه مي شود جهادي جلو رفت و وظيفه رسانه اي خودمان را به نحو احسن انجام دهيم.

   اين كارشناس و تحليلگر امور رسانه‌ اي گفت: در اين جنگ روايت ها كه موضوع اين نشست هم هست بايد دقت كنيم كه اساس بحران سوريه چه بوده است؟ در پاسخ بايد گفت كه كل بحران سوريه خلاصه مي شود در چند چيز اساسي كه مهم ترين آنها جنگ رسانه است.

   شمشادي خاطر نشان ساخت: از همان آغاز ماجرا، رسانه هاي عربي و عبري منطقه به بهانه اين كه مردم سوريه دست به انقلاب عليه بشار اسد زده اند، قضايا را متفاوت از آنچه واقعيت بود جلوه دادند و با تصاوير و فيلم هاي نادرست اين گونه القا كردند كه گويا اكثريت مردم سوريه نظام اين كشور را تحمل نكرده و دست به شورش زده اند و حال آن كه اين گونه نبود.

   وي تاكيد كرد: جاي بسي تاسف است كه همچنان مشاهده مي كنيم عده‌اي در فضاي مجازي تشكيك مي‌كنند كه عراق و سوريه چه ربطي به ايران دارد و حال آن كه اگر درست بنگريم، طرح اين مباحث به نوعي تشكيك در ايمان و عقيده است.

   مستندساز و تحليلگر مسايل سوريه با اشاره به خطر نفوذ دشمن در افكار و افراد جامعه گفت: وقتي حتي يك گلوله در سوريه شليك نشده بود در شبكه هاي" العربيه" و "الجزيره" تيرهاي زيادي به فكر و مغز افراد شليك شده بود و بايد تحليل شود كه نقش نفوذي ها چقدر در بحران سوريه موثر بوده است و امروزه كه مقام معظم رهبري اينقدر درباره خطر نفوذ تاكيد دارند متاسفانه بسياري از ما هنوز آنگونه كه بايد و شايد اين هشدار رهبري را جدي نگرفته ايم.

   وي افزود: بنده بارها گفته ام كه جنگ سوريه پيش از آن كه نبرد نظامي باشد، نبرد رسانه‌اي بود و دشمنان جريان مقاومت از اين ابزار رسانه اي نهايت استفاده را در جهت اهداف خود كردند.

   شمشادي گفت: واقعيت آن است كه در جنگ رسانه‌اي امكانات و قدرت جبهه مقاومت كمتر است اما ما در همين اقليت و كمبود امكانات تلاش كرديم تا صداي خود را به تمام دنيا برسانيم و ساخت مستندهاي گوناگون از جمله مستند "نبردپنهان" نشان مي دهد كه ما بايد در اين راستا بر تلاش هاي خود بيفزاييم.

   اين كارشناس و تحليلگر امور رسانه‌ اي فعاليت رسانه‌ هاي داخلي را در موضوع مقاومت مورد انتقاد قرار داد گفت:‌ اكنون نزديك به يكصد ماه از آغاز بحران در سوريه گذشته است اما هنوز در انجام فعاليت رسانه‌اي براي جبهه مقاومت‌مشكلاتي داريم كه عده‌اي در فضاي مجازي  مي‌گويند ما در سوريه چه مي‌كنيم؟ شهداي مدافع حرم چه ربطي به ما دارند و سوالاتي از اين قبيل مي پرسند.

   وي با اشاره به قدرت رسانه در جنگ نرم خاطرنشان كرد: در همه دنيا كه بگرديم متوجه مي شويم كه هيچ سلاحي وجود ندارد كه بتواند به صورت شبانه‌روزي شليك كند و حال آن كه تنها سلاح رسانه است كه مي‌تواند در طول شبانه روز و بدون توقف شليك كند.

   خاطر نشان مي شود: در ابتداي اين نشست، مستند "نبرد پنهان" اكران شد و حسن شمشادي خبرنگار جبهه مقاومت و كارشناس مسائل منطقه نيز به سوالات حضار پاسخ گفت.

   


   

  اخبار