با نگاه به بيانيه گام دوم بايد رسانه‌اي در مقياس تمدن‌سازي داشته باشيم
 • به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي سازمان صداوسيما، سومين نشست از سلسله نشست هاي تخصصي بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي با عنوان «رسانه و تمدن نوين اسلامي» با حضور مديران و پژوهشگران رسانه و سخنراني حجت الاسلام والمسلمين ميرباقري عضو مجلس خبرگان رهبري و رييس فرهنگستان علوم اسلامي در تالار انديشه اين اداره كل برگزار شد.

  حجت الاسلام و المسلمين ميرباقري در اين نشست، نگاه تمدني به رسانه در گام دوم را پر اهميت خواند و گفت: اگر بخواهيم رسانه اي متناسب با تمدن اسلامي بسازيم، بايد طراحي و تكامل رسانه متناسب با حركت به سمت تمدن اسلامي انجام شود.

  عضو مجلس خبرگان رهبري با تاكيد بر لزوم نظارت فرايندي در تكامل رسانه بر مبناي دين اظهار داشت: جرياني كه در نظارت بر اسلامي شدن رسانه وجود دارد عمدتاً نظارتي حداقلي و شوراي نگهباني است؛ مثلا يك فيلم عمدتاً روي پوشش و موسيقي آن بيشتر تأكيد مي‌شود كه نبايد با دين مخالفت داشته باشد؛ يا موضوعات تخصصي كه عمدتا به روش كارشناسي اداره مي‌شود، اين كه رسانه را ديني نمي‌كند.

  وي شكل گيري تدابير بر محور نظام ولايت فقيه را لازمه حركت به سمت تمدن اسلامي دانست و افزود: نمي توان مثبتات رسانه و زحمات اين چهار دهه را ناديده گرفت اما علاوه بر اينكه مقياس نگاه به ديني شدن رسانه مقياسي حداقلي و غير خلاقانه است، به لحاظ ساختار علمي هم داراي ساختاري محافظه‌كارانه است و ساختار پژوهش‌هايي كه در رسانه وجود دارد، كارمندي است.

  حجت الاسلام و المسلمين ميرباقري با انتقاد از فقدان مديريت هماهنگ در رسانه و در پي آن، عدم انتقال منظومه معارفي هماهنگ به جامعه، بيان داشت: نمي‌گويم سليقه‌هاي مختلف را درنظر نگيريم اما مديريت هم نقش و جايگاه خود را دارد. فرض كنيد الان مطلبي از رسانه پخش مي شود و ساعتي بعد دقيقاً نقض همين مطلب در رسانه گفته مي شود؛ هر دو به اسم دين، تناقض‌هايي را در بسط معارف نشر مي دهند.

  اين استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به معني تمدن از ديدگاه هاي مختلف و فرايند شكل گيري آن گفت: نگاه تمدني به بيانيه گام دوم را با اين مسئله‌ بازخواني كنيد كه در كف جامعه جهاني با تمدني روبه‌رو هستيم كه لايه‌هاي مختلف خود و نرم‌افزارها و سخت‌افزارهايش را توليد كرده و اثرگذار بر جامعه جهاني است و مي‌خواهد رابطه بين زندگي و دين را قطع كند. سوال اين است كه از منظر اين بيانيه ما بايد چند قدم بزرگ در مقابل آن ها برداريم.

  عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه افزود: از منظر اين بيانيه بايد يك انقلاب عظيم در مقابل رنسانس اتفاق بيفتد، نه در مقابل انقلاب كبير فرانسه و اكتبر روسيه، در مقابل دوران رنسانس كه دوران دين‌زدايي و قطع رابطه بين زندگي بشر است. بايد عصر جديدي را آغاز كنيم كه عصر جمع بين زندگي و دين است. بايد اين انسداد را بشكنيم و بين اديان الهي و زندگي بشر آشتي ايجاد كنيم.

  رييس فرهنگستان علوم اسلامي در خصوص مقابله انقلاب اسلامي با تمدن غرب اظهار داشت: براي ورود به يك عصر جديد بايد يك حركت تمدني آغاز شود كه آن حركت تمدني از يك انقلاب اجتماعي عظيم شروع مي‌شود كه به نظر مقام معظم رهبري اين انقلاب اتفاق افتاده است و واقعيت هم همين است. اين انقلاب عظيم در تحقق هدف ايجاد عصر جديد در مقابل رنسانس موفق بوده. يعني عصرجديدي آغاز شده و انسداد تاريخي شكسته، تك صدايي در جهان از بين رفته، يك رقيب بزرگ از ميدان به در شده، رقيب دوم هم در حال افول است.

  وي با اشاره به گام ايجاد نظام انقلابي در جريان تمدن سازي گفت: وقتي دست هاي استعمار را از مرزهاي خودمان قطع كرديم انقلاب تمام نمي‌شود چرا كه اين انقلاب براي رسيدن به يك تمدن است و بايد ادامه پيدا كند و نظام انقلابي ايجاد شود. علاوه بر اين نبايد بگذاريم ساختارهاي مدرن دموكراتيك، خاصيت انقلابي‌بودن نظام را از آن بگيرد.

  حجت الاسلام و المسلمين ميرباقري در ادامه افزود: بايد متناسب با اين هدف و حركت بزرگ، نظام ايجاد شود و اين نظام، انقلابي بماند و بعد قدم‌هاي بعدي را هم بردارد يعني برود به سمت دولت اسلامي و جامعه اسلامي و تمدن اسلامي. ابزارهايي كه از دوران قبل باقي مانده كه يكي از آن هم رسانه است نبايد موجب استحاله اين حركت تمدني شوند چرا كه در صورت غفلت ما آن ها به اقتضاي خودشان ما را استحاله مي‌كنند.

  عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به مراحل مورد تاكيد در بيانيه براي طي فرايند تمدن سازي اسلامي اظهار داشت: براي حركت در اين مسير بايد هفت مرحله را طي كرد، ايجاد خودآگاهي معنوي در يك مقياس بالا، آزادي، ادراك سياسي و شعور سياسي و مسائل ديگر تا برسد به سبك زندگي. اگر اين عرصه ها را مديريت كنيم، مي‌توانيم به سبك زندگي اسلامي برسيم كه مي‌شود تحقق يك تمدن.

  رييس فرهنگستان علوم اسلامي با تاكيد بر لزوم ايجاد رسانه اي در مقياس تمدن سازي گفت: اگر بخواهيم در مقياس تمدن سازي حركت كنيم، طبيعتاً در حوزه رسانه هم بايد دنبال همين باشيم. ما بايد رسانه‌اي در مقياس تمدن‌سازي داشته باشيم و آن را متناسب با تمدن اسلامي متحول كنيم و توجه داشته باشيم كه رسانه اقتضائات خود را بر ما تحميل نكند.

  اين استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اقتضائات ساختارهاي رسمي قديمي و تاثير آن بر انقلاب و جريان شكل گيري تمدن اسلامي بيان داشت: بايد مراقب ساختارهاي تصميم‌گيري و تصميم‌سازي محافظه‌كار باشيم. ساختارهاي رسمي قديمي، به راحتي با ما همراه نخواهند شد. مثلاً ساختار دولت مدرن را به راحتي نمي‌توان اسلامي كرد و به اقتضاء خودش نظام و مردم را غيرانقلابي و محافظه‌كار مي‌كند.

  وي افزود: رسانه مدرن هم به اقتضاي خودش تلاش مي‌كند كه ما را غيرانقلابي و استحاله كند. ساختار اين رسانه اقتضاي خودش را دارد و در يك بستر تمدني درست شده است يعني اين گونه نيست كه مانند يك چاقو دست شما باشد و هرجوري كه بخواهيد بتوانيد از آن استفاده كنيد. از آن طرف هم معنايش اين نيست كه ما در مقابل رسانه مجبوريم، ما در مقابل آن اراده‌هاي اصلي كه پشت سر اين ابزار ايستاده هم مجبور نيستيم.

  حجت الاسلام والمسلمين ميرباقري با تاكيد بر مديريت توسعه رسانه و پرهيز از انفعال در مقابل آن گفت: اگر بخواهيم در مقياس تمدن اسلامي رسانه را اسلامي كنيم معنايش اين است كه بايد تلاش كنيم كه ماهيت رسانه را به نفع تمدن اسلامي تغيير دهيم، نه صرفاً كاربري آن را. براي اينكه ماهيت رسانه متحول شود بايد بر آن مسلط شويم و مديريت توسعه رسانه را برعهده بگيريم.

  رييس فرهنگستان علوم اسلامي در پيشنهادي خطاب به اداره كل پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما اظهار داشت: اگر مي‌خواهيد در مسير اسلامي‌شدن رسانه در مقياس تمدن اسلامي گام برداريد، يك قدم آن، تبيين چگونگي توسعه و تكامل رسانه در خدمت تمدن اسلامي است و قدم بعد اين كه محتوا و مسير توليد و نشر آن مشخص شود.

  عضو مجلس خبرگان رهبري انفعال در مقابل غرب را از ضعف هاي اساسي رسانه ملي دانست و بيان داشت: رسانه ما رسانه دنباله‌رو است نه يك رسانه در حال جنگ كه رسانه غرب را منفعل و وادار به تغيير كند. رسانه ما آنچه را كه آن ها نشان مي‌دهند و پيش مي‌برند قدم به قدم اصلاح مي‌كند و پخش مي كند و در قدم هاي بعدي با توجه به ايجاد تغيير در فضاي جامعه، چيزي را كه قبلا حذف مي كرد حذف نمي كند.

  وي افزود: به نظر من غير اسلامي ترين انفعال رسانه، تحقيرشدگي در مقابل غرب است. امام(ره) مي‌فرمودند شاه آنقدر كه مي‌گفت قدرت نداشت، خدا اين را به ما فهماند و قدرت دروغي را شكستيم و مردم ما آزاد شدند. ابرقدرت‌ها هم اينطوري هستند، از دريچه دروغين هاليوود قدرت و پليس و نظم و عدالت‌ خود را نشان مي دهند.

  حجت الاسلام والمسلمين دكتر ميرباقري اظهار داشت: به نظر من اولين چيزي كه بايد مورد نقد محتوايي قرار گيرد اين است كه بررسي شود محصولات رسانه تولّي و تبرّي اجتماعي، خوف و طمع اجتماعي و بيم و اميد اجتماعي را به سمت بيم و اميد حاكميت غرب مي‌برد يا به سمت حاكميت اسلامي. در متن اغلب فيلم‌هاي غربي حتي در فيلم‌هاي انتقادي، جلال و جبروت غرب تحميل مي‌ شود و بعضي از توليدات داخلي‌ هم همين‌طور است.

  اين استاد حوزه و دانشگاه با تاكيد بر جهت گيري رسانه اسلامي به سمت تجليل تمدن اسلامي و تحقير تمدن غرب گفت: رسانه اسلامي رسانه‌اي است كه بيم و اميدها و دلدادگي‌ها را به نفع اسلام تغيير ‌دهد. وقتي مخاطب از پاي رسانه بلند مي شود بايد غرب مدرن در مقابل او تحقير شده باشد. اين جهت گيري بايد در تمام محتواهاي رسانه وجود داشته باشد؛ يعني گسترش فرهنگ حق، فرهنگ بندگي خدا، جمع بين دين و دنيا، جمع بين معيشت و سعادت، جمع بين بندگي خدا و دفاع و زندگي سعادت‌مندانه.

  عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به تاثير عنصر اميد در فرايند تمدن سازي اظهار داشت: اگر رسانه مي‌خواهد در مسير تمدني حركت كند بايد بيم و اميد ملت را به سمت غلبه اسلام ببرد. رهبر معظم انقلاب بعد از بيان هفت موضوع در بيانيه گام دوم انقلاب، مي فرمايند پيشاني‌اش ايجاد اميد است. اولين وظيفه رسانه اسلامي تزريق اميدواري نسبت به غلبه اسلام در جامعه است.

  اخبار