به همت اداره كل پژوهش هاي اسلامي صداوسيما؛ كتاب«موكب كلمات، ره توشه مناسك اربعين حسيني» منتشر شد
 • به گزارش روابط عمومي اداره كل پژوهش هاي اسلامي صداوسيما، كتاب «موكب كلمات، ره توشه مناسك اربعين حسيني» به همت اداره كل پژوهش هاي اسلامي صداوسيما منتشر شد.

  اين اثر كه حاصل كوشش جمعي از پژوهشگران است در شش بخش و 232صفحه تهيه و در مهر1398 از سوي نشر «دين و رسانه» منتشر شده است.

  در مقدمه اين كتاب كه ويژه برنامه سازان رسانه ملي و دست اندركاران رسانه هاي جمعي تدوين شده اينچنين مي خوانيم: سنت پرمفهوم پياده‌روي براي زيارت اربعين حضرت سيدالشهداء كه ميراث گران‌سنگ عالمان بزرگ شيعي براي ماست توفيقي عظيم و وصف‏ناپذير است كه براي تاثير بيشتر از اين سفرِ معنوي لازم است تا زائران، آدابي را رعايت كنند و كاربه‏دستانِ اين بزرگ‏ترين تجمع انساني، تمهيدات لازم براي رعايت آن آداب را فراهم سازند. اين مهم با عنايت به تبليغات مغرضانه دشمنان اسلام و مهاجمان سياسيِ رسانه‌اي نسبت‌به وحدت جوامع شيعي خاصه عراق و ايران، حساسيت مضاعفي پيدا كرده است.  اداره‏كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه با درك اهميت مفهوم زيارت، ابعاد مناسك اربعين و حساسيت‌هاي آداب پياده‌روي اربعين، اثر حاضر را فراروي مخاطبان قرار داده است.

  بخش اول اين كتاب تحت عنوان «رايحه زيارت» مروري بر مباني، فلسفه، ويژگي ها و آداب زيارت اربعين است. بخش دوم با عنوان«يادداشت» به بررسي ابعاد مختلف اين حادثه بزرگ و نقش رسانه در آن پرداخته است. اربعين و نقش هدايتگري رسانه، تمايل به پيوند امت شيعي عراق با ملت حماسه ساز ايران، تجمع سوگ و صلح در اربعين، دشمن و راهپيمايي اربعين و لوازم معنوي در سفر اربعين موضوعات اين بخش را تشكيل داده اند.

  «معارف حسيني» موضوع بخش سوم كتاب موكب كلمات است كه به تحليل عوامل حادثه كربلا از واقعه غدير مي پردازد و عبرت هاي نهضت عاشورا را بيان مي كند. روايت سخنان گهربار حضرت سيدالشهدا در موضوعات مختلف مورد نياز پيروا آن حضرت بخش ديگري از اين فصل به شمار مي آيد.

  بخش چهارم اين اثر اربعيني به «رهنمودهايي براي پياده روي اربعين» اختصاص دارد كه به نقل از علما، انديمشندان جهان اسلام، مبلغان و سخنوران، زائران خارجي و كارشناسان معارفي رسانه به رشته تحرير درآمده است.

  نگارندگان در بخش پنجم تحت عنوان «آداب مهماني» به آداب عبادي، معرفتي، اخلاقي و معاشرتي پياده روي اربعين از منظر ائمه معصومين(ع) پرداخته و توصيه هاي امام صادق(ع) را براي زائران اربعين بيان كرده اند.

  بخش ششم و پاياني كتاب موكب كلمات با عنوان «ادبيات» به حوزه ادبيات اربعين اختصاص يافته است كه در آن به معرفي اشعار ناب، متن ادبي و معرفي آثار منتشر شده در اين حوزه در چند قالب كتاب هاي تحليلي ،داستان، سفرنامه و مقاله پرداخته شده است.

  گفتني است علاقمندان براي دريافت متن اين كتاب مي توانند به وبگاه اداره كل پژوهش هاي اسلامي صداوسيما با آدرسwww.irc.ir مراجعه نمايند.


   


   

  اخبار