معرفي امكانات سايت
 • باسمه تعالي

  با ياري پـروردگار يكتا، پايگاه اطلاع‌رسـاني اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه، در بهار سال «همّت مضاعف و كار مضاعف» افتتاح گرديد.

  در حال حاضر در اين پايگاه كه به صورت پورتالي پژوهشي، ديني و رسانه‌اي آماده شده است؛ متن كامل بيش از يك هزار جلد كتاب و نشريه، متن بيش از چهل هزار گزيده معارفي در قالب‌هاي مختلف (روايت، شعر، داستان، ضرب المثل، لطايف، كلمات قصار، سيره و كتاب‌شناسي)، اطلاعات بيش از 300 انديشمند تراز اول اسلامي، اطلاعات بيش از 1400 كارشناس در 35 تخصص علوم اسلامي و انساني، بيش از 380 عنوان ايده، طرح و فيلم‌نامه با موضوع‌هاي ديني و ديگر محصولات پژوهشي، ديني و رسانه‌اي قرار داده شده است.

  از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين پايگاه، ارائه بسته‌هاي اطلاعاتي در مناسبت‌هاي ملي و مذهبي و موضوع‌هاي ويژه  سال است كه دسترسي مخاطبان را به آثار مرتبط آسان مي‌كند.

  پايگاه اداره كل جهت استفاده برنامه‌سازان صدا و سيما، پژوهش‌گران و محققان علوم اسلامي و انساني، مبلّغان ديني، فرهيختگان و ديگر قشر‌هاي جامعه فراهم شده است كه اميد است مورد توجه عموم مخاطبان قرار گيرد.

  منتظر دريـافت پيشنهادها و انتـقادهاي سـازنده مخـاطـبان محـترم هسـتيم.

   

  معرفي امكانات پايگاه اطلاع رساني

  اداره كل پژوهش هاي اسلامي رسانه

   

   1- نشريه‌ها:

    در حال حاضر تعداد 9 نشريه از اداره پژوهش‌هاي اسلامي رسانه در پايگاه اطلاع رساني عرضه شده است كه عبارتند از:

   * اشارات: نشريه كاربردي در حوزه مناسبت ها؛

   *  فصلنامه جوان و رسانه (گلبرگ سابق): نشريه تخصصي در حوزه كودك، نوجوان و جوان؛

   * طوبي: نشريه تخصصي در حوزه زن و خانواده؛

   * سياحت غرب: نقد تفكر نظام سرمايه‌داري در حوزه‌هاي راهبردي ارتباطات، رسانه، خانواده، دين و اخلاق با بهره‌گيري از قلم و بيان انديشمندان غربي (ترجمه)؛

   * دين و  رسانه (رواق هنر و انديشه سابق): مطالعات بنيادين و كاربردي هنر با گرايش دين، رسانه و فلسفه؛

   * بازتاب انديشه: نشريه تخصصي در حوزه مطالعات راهبردي رسانه؛

   *  فصلنامه كودك، نوجوان و رسانه(قاصدك سابق): تأمين محتواي برنامه‌هاي كودك و نوجوان با رويكرد موضوعي و مناسبتي؛

   * گنجـينـه: گاهـنامه برگـزيده متـون كهــن فارسـي در موضوع‌هاي گوناگون،

   * ارمغان: گاهنامه مرتبط با موضوع‌ و مناسبت‌هاي  ويژه.

    آخرين شماره هر يك از نشريه‌ها؛ در صفحه اول سايت و در بخش ويژه نشريه‌ها معرفي شد‌ه‌اند. در اين بخش، لوگوي نشريات نمايش داده شده است كه با كليك كاربر بر روي هر يك از نشريات، عنوان، طرح‌روي‌جلد و چكيده آخرين شماره آن نشريه، بدون Refreshصفحه و با استفاده از تكنولوژي Ajax، به كاربر نمايش داده مي‌شود.

    كاربر با كليك بر روي عنوان نشريه مورد نظر خود، به زيردامـنه اداره كـل پژوهــش مـركـز ( به نشاني http://pajuhesh.irc.ir ) و صفحه ويژه نشريه‌ها منتقل مي‌شود كه  افزون بر مشاهده متن كامل آن نشريه (به صورت سرفصلي و نه فقط به صورت متني) به همراه طرح روي جلد، شناسنامه و چكيده نشريه، آرشيو (بيش از 500 شماره از) نُه نشريه را مشاهده مي‌كند و مي‌تواند با كليك بر روي هر نشريه، متن كامل آن نشريه را نيز مشاهده نمايد.

  علاوه بر اين، در منوي اصلي پايگاه (واقع در سمت راست صفحه اصلي)، لينك نشريه قرار دارد كه كاربر با كليك روي آن، به زيردامنه يادشده ارجاع داده مي‌شود و فهرستي از نشريه‌ها به همراه آرشيو كامل و تمام متن هر نشريه براي وي به نمايش در خواهدآمد.

    همچنين نشريه‌هايي كه براي مناسبتي ويژه (مثلاً ويژه موضوع سال، ويژه ماه مبارك رمضان و ...) تهيه شده‌اند، ذيل آن مناسبت هم در دسترس هستند. براي مثال، كاربر مي‌تواند با مراجعه به بخش ويژه سال همت مضاعف، كار مضاعف، نشريه‌ها (و البته ديگر آثار) ويژه آن سال را مشاهده كند.

   

  2. كتاب‌هاي منتشره:

    عنوان‌هاي 10 كتاب از آخرين منشورات اداره كل (به همراه طرح جلد و چكيده آن) در صفحه اول پايگاه اطلاع‌رساني نمايش داده مي‌شود كه كاربر با كليك روي عنوان هريك، با ارجاع به بخش كتاب زيردامنه اداره كل پژوهش، به همراه آرشيو كتاب‌هاي منتشره اداره كل، متن كامل كتاب مورد نظر را به همراه طرح جلد، شناسنامه و چكيده كتاب مشاهده مي‌كند.

    همچنين در منوي اصلي پايگاه اطلاع‌رساني (واقع در سمت راست صفحه اصلي) لينكي با عنوان «كتاب» قرار داده شده است كه كاربر با كليك روي آن، به بخش كتاب زيردامنه پژوهش ارجاع داده مي‌شود و آرشيو كاملي از كتاب‌هاي (حدود 700 كتاب) به نمايش درمي‌آيد. پس از انتخاب هر كتاب نيز متن كامل آن به همراه طرح جلد، شناسنامه و چكيده كتاب، در اختيار وي قرار مي‌گيرد.

    كتاب‌هاي مناسـبتي اداره كل ذيل هر مناسبت به وي نمايش داده مي‌شود. در واقع، پس از ورود هر كتاب در بخش مديريت پايگاه، مناسـبت آن هم معين مي‌شود. در اين صـورت،آن كتاب علاوه بر نمايش در زيردامنه مربوط - به صورت خودكار، در مناسبت يا مناسبت‌هاي تعيين شده در اختيار كاربر قرار مي‌گيرد.(توضيح مناسبت‌ها در ادامه خواهد آمد.)

   

  3. انديشمندان اسلامي:

   معرفي انديشمندان اسلامي تراز اول و معاصر در حد مشخصات فردي، خلاصه زندگي، تحصيلات و فعاليت‌هاي حوزوي و دانشگاهي، آثار، سمت‌ها، آثار مرتبط با ايشان، از نگاه ديگران و گالري عكس و فيلم در پايگاه قرارداده شده است كه كاربر مي‌تواند با كليك روي نام يك انديشمند يا با جست‌وجو در زيردامنه انديشمندان (به نشاني http://thinker.irc.ir)، صفحه معرفي انديشمند را مشاهده كند.

    در صفحه اول پايگاه، بخشي (Widget) براي انديشمندان اسلامي وجود دارد كه با هربار Refresh صفحه،فهرست تعدادي از انديشمندان به همراه عكس آنها به صورت تصادفي نمايش داده مي‌شود و كاربر با كليك روي نام هر انديشمند، به صفحه معرفي آن انديشمند منتقل مي‌شود.

   همچنين با كليك روي منوي انديشمندان اسلامي در منوي اصلي پايگاه (واقع در سمت راست صفحه اصلي) يا با كليك روي عنوان «همه موارد» در بخش انديشمندان در صفحه اصلي يا با مراجعه مستقيم به زيردامنه انديشمندان (به نشاني http://thinker.irc.ir )، به صفحه اول زيردامنه ياد شده مراجعه مي‌كند  كه در آن، افزون بر معرفي بانك انديشمندان، فهرستي از انديشمندان به همراه جست‌وجو در بانك وجود دارد. كاربر با انتخاب يك انديشمند، به صفحه مخصوص آن انديشمند ارجاع داده مي‌شود و اطلاعات و گالري انديشمند براي او به نمايش درمي‌آيد.

   

  4. كارشناسان علوم اسلامي و انساني:

   معرفي كارشناسان علوم اسلامي و انساني قابل استفاده در رسانه ملي به مديران و برنامه‌سازان رسانه، از ديگر بخش‌هاي پايگاه اطلاع‌رساني است.

   • كاربر با كليك روي منوي كارشناسان علوم اسلامي و انساني در منوي اصلي پايگاه (واقع در سمت راست صفحه اصلي) يا با كليك روي عنوان «همه موارد» در بخش كارشناسان در صفحه اصلي يا با مراجعه مستقيم به زيردامنه كارشناسان (به نشاني http://expert.irc.ir)، به صفحه اول زيردامنه ياد شده منتقل مي‌شود. در آنجا افزون بر معرفي بانك كارشناسان، فهرستي از  كارشناسان در تخصص‌هاي مختلف علوم اسلامي و انساني، با قابليت جست‌وجو  در بانك وجود دارد. 

   در صفحه اول پايگاه،بخشي (Widget) براي معرفي تعدادي كارشناس به صورت تصادفي همراه با عكس كارشناس تعبيه شده است(تصوير شماره 9) كه كاربر با كليك روي نام هر كارشناس، به صفحه مخصوص آن كارشناس در زيردامنه كارشناسان (به نشانيhttp://expert.irc.ir) ارجاع داده مي‌شود. همچنين با كليك بر عنوان «همه موارد» به صفحه اول زيردامنه ياد شده منتقل مي‌شود.

    همچنين كاربر با انتخاب يك كارشناس (در ويجت صفحه اول پايگاه يا در فهرست صفحه اصلي زيردامنه كارشناسان)، به صفحه مخصوص آن كارشناس ارجاع داده مي‌شود و اطلاعات و گالري عكس و فيلم كارشناس براي او به نمايش در مي‌آيد.

   

  5. فيلم‌نامه:

   •  كليك روي منوي فيلم‌نامه در منوي اصلي پايگاه (واقع در سمت راست صفحه اصلي) يا مراجعه مستقيم به زيردامنه فيلم‌نامه (به نشاني http://scenario.irc.ir)، كاربر را به زيردامنه فيلم‌نامه هدايت مي‌كند.

    فهرستي از «ايده‌ها»، «طرح‌ها» و «فيلم‌نامه‌ها»ي به همراه اطلاعات آن در اين زيردامنه قرارداده شده است. جست‌وجوي لفظي در متون نيز در اين زيردامنه امكان‌پذير است.

   • همچنين بخشي (Widget)براي «ثبت فيلم‌نامه»، «فروش فيلم‌نامه» و «معرفي فيلم‌نامه» در اختيار كاربر قراردارد.

   

  6- توليدات تلويزيوني :

    معرفي توليدات اداره كل(كليپ، توليدات الگويي، مستند، كارشناسي و ...) از ديگر بخش‌هاي پايگاه است كه كاربر با كليك بر عنوان «توليد» در منوي اصلي پايگاه (واقع در سمت راست صفحه اصلي) يا با كليك بر منوي توليد در صفحه اول زيردامنه خدمات رسانه‌اي (به نشاني http://broadcast.irc.ir)، به اين بخش منتقل مي‌شود.

   

  7- فهرست‌هاي پژوهشي:

   فهرستي از پژوهش‌هاي اداره كل به همراه مشخصات آنها در چهار نوع «طرح‌هاي آماده واگذاري»، «پژوهش‌هاي در حال انجام»، «پژوهش‌هاي در دست چاپ» و «پژوهش‌هاي چاپ شده» براي اطلاع دايمي كاربر از آخرين وضعيت پژوهش‌هاي اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه، در زيردامنه پژوهش پايگاه اطلاع رساني (به نشاني http://pajuhesh.irc.ir) قرارداده شده است.

   

  8- مقاله:

    متن كامل مقاله‌هاي پژوهشي نيز در زيردامنه پژوهش (به نشاني http://pajuhesh.irc.ir) در بخش «مقاله» قرار داده شده است كه كاربر مي‌تواند با كليك بر روي لينك آن در اين زيردامنه و يا با كليك روي لينك«مقاله»  در منوي اصلي پايگاه (واقـع در سمـت راسـت صـفـحه اصلي)، به اين بخش مراجـعه كند.

   

  9. گزيده‌هاي معارفي:

    بيش از 20,000 گزيده معارفي در قالب‌هاي مختلف روايت، شعر، داستان، ضرب‌المثل، لطايف، كلمات قصار، سيره و كتاب‌شـناسي، در پايگاه اطلاع‌رسـاني اداره كل قرار گرفته است كه كاربر مي‌تـواند از طريق منوي اصلي پايگاه يا از طـريق زيردامنه پژوهـش (به نشاني http://pajuhesh.irc.ir) بـه آن دســترسي يـابـد. بيش از  40,000 گزيده ديگر نيز در حال آماده سازي و بارگزاري بر روي سايت مي باشد.

   

  10. بخش ويژه موضوع سال:

    بخش «محصولات ويژه سال» در بالاي منوي اصلي پايگاه اطلاع‌رساني اداره كل(واقع در سمت راست صفحه اصلي) قراردارد كه در آن، متن كامل آثار اداره كل ويژه سال‌هاي: «همت مضاعف، كارمضاعف»؛ «اصلاح الگوي مصرف»؛ «نوآوري و شكوفايي»؛ «اتحادملي و انسجام اسلامي» و «پيامبراعظم(ص)» به همراه اخبار ويژه موضوع سال و بيانات مقام معظم رهبري در پيام نوروزي هر سال و در اجتماع حرم رضوي آن سال، قرار داده شده است.

    كاربر با كليك روي عنوان يكي از سال‌ها در منوي اصلي پايگاه (واقع در سمت راست صفحه اصلي) و انتقال به صــفحه ويـژه آن ســال، يا با مراجـعه مســـتقيم به آدرس ويــــژه موضــوعات ســال (بـــه نشــــاني http://www.irc.ir/occasion/index/default) به محصولات ويژه سال دسترسي پيدا مي‌كند.

   

  11.  مناسبت‌ها:

    مناسبت‌هاي ويژه پيش رو (از حداقل يك‌ماه قبل از مناسبت) در بخش «مناسبت‌هاي پيش رو» از منوي اصلي پايگاه اطلاع‌رساني اداره كل (واقع در سمت راست صفحه اصلي) فهرست مي‌شود. كاربر با كليك روي لينك هر مناسبت، به صفحه ويژه آن مناسبت منتقل مي‌شود كه در آن، فهرستي از كتاب‌ها، ويژه‌نامه‌ها، نشريه‌ها و مقـاله‌هاي مرتبط با آن مناسبت وجود دارد و كاربر با كلـيك روي هريك، به متـن كامـل آن اثر دسـترسي خواهدداشت.

  افزون بر مناسبت‌هاي پيش ‌رو (كه در منوي اصلي صفحه اول پايگاه وجود دارد)، بخشي نيز با نام «مناسبت‌ها و آثار مرتبط با آنها» در صفحه اصلي پايگاه وجود دارد كه فهرست مناسبت‌هاي روز، هفته و ماه در آن نمايش داده مي‌شود و كاربر مي‌تواند مناسبت مورد نظر خود را جست‌وجو كند. با كليك كاربر روي هر مناسبت، فهرست آثار مرتبط با آن نمايش داده مي‌شود.

   

  چشم‌انداز پايگاه اطلاع رساني

  اداره كل پژوهش هاي اسلامي رسانه

   

  به ياري باري‌تعالي اميد است پايگاه اطلاع‌رساني اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه در آينده‌اي نزديك به وضعيت زير برسد:

    به‌روزرساني اطلاعات و آثار اداره كل در پايگاه در كوتاه‌ترين زمان ممكن صورت خواهد پذيرفت. بدين‌ترتيب، آخرين شماره نشريه‌ها و آخرين كتاب‌هاي منتشر شده ، به محض ارسال به چـاپ (يعني حـدود دوهـفــته پيـش از چاپ) در پـايگاه اطلاع‌رساني اداره كل قرار خواهد گرفت. به اين ترتيب، برنامه‌سازان محترم سـازمان و ديگر مخـاطـبان آثار مي‌توانـند در كوتاه‌ترين زمان ممكن به آثار دسترسي داشته باشند.

    به‌هنگام‌سازي سريع پايگاه با محتواي توليدي ، سبب مي‌شود حجم منشورات غيرالكترونيكي كاهش‌ يابد تا در كنار صرفه‌جويي در هزينه‌هاي غير ضروري، سرعت دست‌يابي مخاطبان به آثار و كيفـيت و تنـوع راه‌هاي دسترسي به آثار نيز افزايش يابد.

    در ادامه قرار است به همراه سامان‌دهي محصولات در پايگاه، با دريافت آخرين منشورات و آثار فاخر خارج از و تهيه متـن كامـل آن (يا دست‌كم ايجاد پيـوندهاي مناسب براي دسـترسي به آن)، نياز مخاطبان از هر جهت براي دريافت محتواي مناسـب در حـوزه هنر، ديـن و رســانه، به ويژه در موضوع‌ها و مناسبت‌هاي ويژه برطرف شود.

   • همچنين قرار است متون تحقيقاتي و برنامه‌اي ديني نگاشته شده در مراكز مختلف سازمان، جمع‌آوري و به نام همان سازماني در پايگاه اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه قرار گيرد.

    در آينده‌اي نزديك، با اجراي فاز سوم پايگاه اطلاع‌رساني، امكانات افزوده پايگاه (از قبيل صفحه شخصي كاربر (صفحهMy: صفحه سفارشي كاربر از بخش‌هاي مختلف پايگاه)، امكان وبلاگ و وبكست جهت كاربران، امكان ايجاد و مديريت علاقه‌مندي‌هاي كاربر (Favorites)، امكان ايجاد خودكار تاريخچه كاربر (History) و نمايش آن به كاربر و ...) در اختيار كاربران گرامي قرار داده خواهدشد.

    اميد آنكه به ياري حق، در آينده‌اي نزديك و با همكاري مسئولان و مديران سازمان، پايگاه اطلاع‌رساني اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه، به درگاهي براي مراجعه مديران و برنامه‌سازان سازمان و ديگرگروه‌هاي مرتبط (همچون ائمه جمعه و جماعات، مبلّغان مذهبي، پژوهش‌گران و عموم علاقه‌مندان به آثار پژوهشـي- مـذهـبي) تبـديل شودو بتـواند نياز مخـاطبان را در حـوزه‌هاي مرتبـط با هـنر، ديـن و رسـانه برآورده سازد.